ARTISTIK CİMNASTIK

       Artistik cimnastik tamamen akrobatik hareketlerin yapıldığı bir spor branşıdır. Uzun boylu sporcuların yapması ve başarılı olması çok zordur. Bu yüzden antrenörler ailelerin fiziksel durumuna bakarak kısa boylu olacak çocukları seçmeye özen gösterirlerdi.

Erkek Cimnastikçiler altı  çeşit alet kullanır.

OLIMPIK SIRALAMADA

1 Yer
2- Kulplu beygir
3- Halka
4- Atlama masası
5- Paralel
6- Barfiks 

Bunlar;1.YER

Yer:12X12 Ölçülerde öne, geri, yana vb akrobatik elementler yapılır.

2. KULPLU BEYGİR

 Kulplu Beygir: Sabit ayaklar ve zincir yardımıyla yere sıkıca tutturulmuş, deriyle kaplı bir alettir. Ortasında birbirinden 41-44 cm uzaklıkta paralel iki kulp bulunur. Sporcu, aletin kulplarını ve iki ucunu kullanarak hem denge, hem de güç gerektiren vücut ve bacak hareketleri yapar. Bu hareketleri yaparken, yönünü ve kulpu tutuş biçimini sürekli olarak değiştirir ve bir hareketten öbürüne ara vermeden geçer.

3.HALKA 

Halka: Yukarıdan sarkan tellere asılı iki halkadan oluşur. İki eliyle halkalara asılan sporcu amut, yatay duruş ve salınım hareketleri yaptıktan sonra, salto ya da benzeri bir figürle yere iner. Duruşlar sırasında halkaların sallanmaması gereklidir.

4.ATLAMA MASASI

Atlama Masası: Kulplu beygirle aynı ölçülerdedir, ama yerden yüksekliği farklıdır ve kulpları yoktur. Erkek yarışmalarında uzunlamasına kullanıldığı için uzun beygir adıyla da bilinir. Aletin yakın ya da uzak ucuna ellerini koyarak havaya sıçrayan sporcu, havada kaldığı kısa süre içinde öne ve arkaya salto, takla, burgu gibi figürler yapar. Bütün bu hareketler birkaç saniyede olup bittiğinden bu üstün beceri gerektiren bir cimnastik aletidir.

5.PARALEL

Paralel: Bar ya da kısaca paralel, ikişer ayak üzerinde duran, yerden 1,75 metre yükseklikte yatay durumda ve birbirine paralel iki esnek çubuktan oluşur. Yarışmacı paralel barda asılma, sallanma, takla, tek ya da çift el üzerinde amuda kalkma gibi hareketler yapar.

6. BARFİKS

Barfiks: hareketleri iki ayak üzerine yere paralel durumda yerleştirilmiş, yerden 2,55 metre yükseklikte ve 2,40 metre uzunlukta esnek bir çelik çubuk üzerinde yapılır. Özel bir eldiven giyen yarışmacı, iki eliyle kavradığı barfiksin çevresinde döner. 

BAYAN Cimnastikçiler ise dört çeşit alet kullanır.

OLIMPIK SIRALAMADA

1-  Atlama Masası
2 - Kız Paraleli
3-  Denge
4-  Yer

1- Atlama Masası

Atlama Masasının: Boyutları erkeklerinkiyle aynıdır. Ama yüksekliği farklıdır ve uzunlamasına değil de enlemesine kullanılır. Bu yüzden yan beygir adıyla da bilinir.

 2.ASİMETRİK PARALEL

Asimetrik Paralel: Barda olduğu gibi birbirine paralel iki çubuktan oluşur. Çubukların yüksekliği birbirinden farklıdır. Çubukların aralığı sporcunun isteğine göre değiştirilebilir. Çubukların farklı yüksekliklerde oluşur hareketlerin yumuşak ve kesintisiz olmasını zorlaştırır.

3.DENGE

Denge:10 cm genişliğinde, 5 metre uzunluğunda ve yerden 110 cm yüksekliktedir. Denge hareketleri yer hareketlerindeki figürlerin hemen hemen hepsini içerir. Alete genellikle sıçrama tahtası yardımıyla ve eller kullanılarak uçtan ya da yandan çıkılır.
Atlama beygirinin boyutları erkeklerinkiy-le aynıdır. Ama, yüksekliği farklıdır ve uzunlamasına değil de enlemesine kullanılır. Bu yüzden yan beygir adıyla da bilinir.

4.YER

Yer:12X12 Ölçülerde öne,geri,yana vb akrobatik elementler yapılır.

 
Duyuru-2

Kız ve Erkek

çocukları için

Cimnastik,

Voleybol,

Basketbol,

kurs kayıtları

başlamıştır.

İletişim

0 312 397 24 27
0 312 397 24 00 / 370

Genel Kaptan
0 507 790 39 57

Giriş Formu
ZİYARETCİ SAYACI
Bugün577
Dün829
Hafta577
Ay25054
Tümü902854

Anketler
Teiaş Spor Kulübü Bünyesinde Hangi Branşta Spor Yapmak İstersiniz ?
 
KİMLER SİTEDE
Toplam Üye:1383
Son Üyemiz:Michael...
Son Ziyaretçi:isyanka...
Kimler Sitede
Ziyaretciler:
  • 9 Misafir
Salon Egzersizleri

Ev Egzersizleri

Temel Egzersizler


Slaytlar